Nyugati szakértők szerint Moszkva hosszú távon óriási árat fog fizetni a korlátozott területi nyereségeiért. Mi a valódi győzelem?
Az ukrajnai háború lerombolta az orosz katonai hatalom mítoszát, megerősítette a nyugati szövetséget, kettéosztotta a globális pénzügyi és kereskedelmi hálózatot, és tönkretette Ukrajna gazdaságát. Így foglalható össze az aktuális helyzet az Al Jazeera friss elemzése szerint.
A konfliktus, amelyet Oroszország 100 nappal ezelőtt robbantott ki, a szakértők szerint az évtizedes, sőt évszázados harcászati tapasztalatokat erősítette meg.
„Láthatjuk, hogy a tűzerő az az alapvető tényező, amely meghatározza a csatatéren zajló fejleményeket” – mondja Konstantinos Grivas, az athéni Görög Katonai Akadémia geopolitikával és modern fegyverrendszerekkel foglalkozó professzora.
Oroszország nem megfelelő stratégiai tervezéssel vetette be a tűzerejét, így nem is érte el a várt eredményeket.
Egy hónappal a háború kezdete után feladták azt a kísérletet, hogy azonnali végső csapást mérjen Ukrajnára.
A jelek szerint a második stratégia Ukrajna haderejének bekerítése volt az ország keleti részén. Azonban úgy tűnik, ezt is feladták, és inkább a legkeletibb ukrán kézen lévő várost, Szeverodonyecket, valamint néhány kisebb települést próbálnak irányításuk alá vonni.
Érdemes elolvasniMár szinte teljesen orosz kézre került a stratégiai fontosságú kelet-ukrajnai város
És az orosz seregnek néha mintha a taktikai felkészültsége sem lenne megfelelő. Az ukrán erők a múlt hónapban megtizedelték az egyik orosz lövészdandárt, és más sikerekről is érkeznek a hírek.
„Túl volt becsülve az a katonai fenyegetés, amit Oroszország jelent Európa számára”
– véli Grivas.
Az orosz erők hatalmas tűzerőt szabadítanak fel
Ahol Oroszország nagy előrehaladást tudott elérni, ott ezt a tűzerő elsöprő mértékű koncentrációjával érte el. Úgy tűnik, hogy az orosz erők azzal tudtak előnyre szert tenni a Szeverodonyeckért vívott csatában, hogy egyszerre vetették be a teljes tűzerőt, az aknavetőket és a rakétákat.
A hasonló taktika eredménye Mariupolban is látható, ahol a város nagy részét romba döntötték.
„Az ukrán ellenállás kezd összeroppanni annak a hatalmas tűzerőnek a nyomása alatt, amelyet az oroszok bevetnek. Óriási a háború intenzitása. A kérdés, hogy ki bírja ki a legtovább” – mondja a szakértő.
„Az idő nem Oroszország oldalán áll.
Ugyanakkor Ukrajna megerősítése csak fokozatosan történik, ami nem tud egy áttörés alapja lenni” – ezt már Panayotis Gartzonikas mondja, aki a páncélos hadosztályt vezette a görög hadseregben.
“Oroszország veszít”
Hosszabb távon az oroszok azért sem állnak jól, mert nincs külső segítségük.
A nyugati szankciók elzárták az orosz bankokat a globális pénzügyi rendszertől, befagyasztották Oroszország devizatartalékának felét, és leállították számos kulcsfontosságú szolgáltatás Oroszországba irányuló exportját.
Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és az Egyesült Királyság kitiltotta az orosz szenet és olajat. Az EU bejelentette az orosz olajimport részleges tilalmát, és ötéves tervei vannak az orosz gázimport leállítására.
„Az orosz gazdaság potenciális növekedési üteme jóval alacsonyabb lesz, mint korábban. Kevesebb lesz a kereskedelmi partnere, kevesebb a külföldi befektetője, ezért nem tudja azt előállítani, amit korábban” – mondja George Papakonstantinou, az Európai Egyetemi Intézet közgazdászprofesszora.
„Egyértelmű, hogy Oroszország veszít. Igaz, óriási költségekkel megszerez bizonyos területeket, de közben hatalmas veszteségeket szenved el, és szakadékot teremt önmaga és Európa között”
– mondja Grivas.
Papakonstantinou ugyanakkor egy hosszú távú veszélyre is felhívja a figyelmet. A nemzetközi pénzügyi rendszerből kizárt Oroszország arra fog kényszerülni, hogy Kínával és Indiával alternatív rendszert hozzon létre, így kereskedelmi kapcsolataik tovább erősödjenek.
„Minél jobban eltaszítjuk Oroszországot, annál inkább Kína felé fordul. És Kína ezt kihasználja, ahogy csak tudja.”
Érdemes elolvasniOrosz olajembargó: azonnali hatállyal beélesítették, hatalmas pofon Putyinnak – friss részletek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon